HPA5R018J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HPA5R018J
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.018 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Terminal Shape :
Wire
Feature :
Current Sense
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Size / Dimension :
0.374 Squarex0.846L 9.50mmx21.50mm
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Size Code :
Rated Power Dissipation (P) :
5W
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
HPA, CGS
Power (Watts) :
5W
Composition :
Metal Foil
Lead Length :
35mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
0.8 mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
19 Weeks
Resistance :
18mOhm
Datasheets
HPA5R018J
FIXED RESISTOR, 18mOhm, 5W, Metal Foil,