HP1501-9RTG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HP1501-9RTG
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 15V 122W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
Melcher HP (120 ~ 192W)
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Current - Output (Max) :
8.1A
Voltage - Output 1 :
15V
Type :
Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs :
1
Voltage - Input (Max) :
137.5V
Voltage - Input (Min) :
16.8V
Approval Agency :
cCSAus, CE, NEMKO
Operating Temperature :
-40°C~71°C
Size / Dimension :
6.47Lx4.37W x 0.80 H 164.0mmx111.0mmx20.32mm
Power (Watts) :
122W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Isolation :
4.2kV
Datasheets
HP1501-9RTG
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH