HOYL 400-S/SP33-1106
Mfr.Part #
HOYL 400-S/SP33-1106
Manufacturer
LEM USA, Inc.
Package / Case
Module, Single Pass Through
Description
400A 3.3V OL BUS BAR MOUNT
Manufacturer :
LEM USA, Inc.
Product Category :
Current Sensors
Series :
HOYL-S/SP33
Factory Lead Time :
14 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency :
DC~140kHz
Package / Case :
Module, Single Pass Through
For Measuring :
AC/DC
Output :
Ratiometric, Voltage
Current - Sensing :
400A
Accuracy :
±1%
Mounting Type :
Chassis Mount
Sensor Type :
Hall Effect, Open Loop
Polarization :
Bidirectional
Voltage - Supply :
3.14V~3.47V
Linearity :
±0.5%
Current - Supply (Max) :
25mA
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Sensitivity :
1.15mV/A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Response Time :
3μs
Number of Channels :
1
HOYL-S/SP33 Series Hall Effect, Open Loop Sensor 1-Channel Bidirectional -40°C~105°C TA 3.14V~3.47V DC~140kHz 400A Accuracy-±1% Linearity-±0.5%
HOYL 400-S/SP33-1106 Overview
Module, Single Pass Through packages are used for the safety protection of current sensors. They should be capable of supplying a maximum current of 25mA.
HOYL 400-S/SP33-1106 Features
Moisture Sensitivity Level: 1 (Unlimited)
Operating Temperature: -40°C~105°C TA
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 3.14V~3.47V
Frequency: DC~140kHz
Sensing Current: 400A