HMTSW-150-10-L-Q-100
Mfr.Part #
HMTSW-150-10-L-Q-100
Description
CONN HEADER VERT 100POS 2.54MM
Male Pin
Contact Finish - Post :
Tin
Series :
Flex Stack, HMTSW
Radiation Hardening :
Row Spacing - Mating :
0.200 (5.08mm)
Number of Positions :
100
Contact Length - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.630 16.00mm
Push-Pull
Published :
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Overall Contact Length :
0.830 21.08mm
Lead Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Flex Stack, HMTSW Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 100-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height