HMK316B7224KL-T
Mfr.Part #
HMK316B7224KL-T
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1206
Height :
1.6mm
Feature :
High Voltage
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
Voltage :
100V
Number of Terminations :
2
Halogen Free :
Halogen Free
Capacitance :
0.22µF
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Composition :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
M
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
17 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.8034mm
Case Code (Metric) :
Datasheets
HMK316B7224KL-T
Introducing Ceramic Capacitors TAIYO YUDEN HMK316B7224KL-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:2, Voltage:100V, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:1206 (3216 Metric), HMK316B7224KL-T pinout, HMK316B7224KL-T datasheet PDF, HMK316B7224KL-T amp .Beyond Ceramic Capacitors TAIYO YUDEN HMK316B7224KL-T ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
TAIYO YUDEN HMK316B7224KL-T
M 0.22μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)