HMK107BJ153MA-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HMK107BJ153MA-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 100V X5R 0603
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X5R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100 V
Brand :
Package :
Digi-Reel?
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
X5R
Reach Compliance Code :
Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.015 µF
Surface Mount :
yes
Packaging :
MouseReel
Applications :
SMPS Filtering
Multilayer :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Base Product Number :
HMK107B
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Status :
Active
Positive Tolerance :
20%
Dielectric :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Dielectric Material :
Ceramic
Class :
Class 2
Size Code :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
RoHS :
Details
Number of Terminals :
2
Voltage - Rated :
100V
Series :
M
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Negative Tolerance :
20%
Height :
0.8 mm
Width :
0.8 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Tolerance :
±20%
Length :
1.6 mm
Thickness (Max) :
0.035" (0.90mm)
Lead Style :
HTS Code :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Failure Rate :
Termination :
Standard
Product :
General Type MLCCs
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Subcategory :
Capacitors
Ratings :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
HMK107BJ153MA-T
TAIYO YUDEN HMK107BJ153MA-T
M 0.015 μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)