HMF325B7224KNHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HMF325B7224KNHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1210
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Cut Tape (CT)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Product :
Automotive MLCCs
Termination :
Standard
Capacitance :
0.22 µF
Tolerance :
±10%
Width :
2.5 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Series :
M
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
RoHS :
Details
Base Product Number :
HMF325B
Dielectric :
X7R
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Width :
2.5mm
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Subcategory :
Capacitors
Brand :
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Packaging :
Cut Tape
Height :
2.1 mm
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Automotive
Product Status :
Active
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Product Length :
3.2mm
Lead Spacing :
Ratings :
AEC-Q200
Lead Style :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.083" (2.10mm)
Capacitance Tolerance :
± 10%
Length :
3.2 mm
Qualification :
AEC-Q200
Datasheets
HMF325B7224KNHT
TAIYO YUDEN HMF325B7224KNHT
M 0.22 μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 1210 (3225 Metric)