HMF212B7224MGHT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HMF212B7224MGHT
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 0805
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Lead Spacing :
Capacitance :
0.22 µF
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Series :
M
Product :
Automotive MLCCs
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Height - Seated (Max) :
Features :
Height :
1.35 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
X7R
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Base Product Number :
HMF212B
Subcategory :
Capacitors
Product Status :
Active
Tolerance :
±20%
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
1.25 mm
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination :
Standard
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Length :
2 mm
Datasheets
HMF212B7224MGHT
TAIYO YUDEN HMF212B7224MGHT
M 0.22 μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)