HMC6301BG46
Mfr.Part #
HMC6301BG46
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
75-VFBGA, WLBGA
Stock
282
In Stock :
282
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
RF Receivers
Lead Free :
Contains Lead
Height Seated (Max) :
0.815mm
Terminal Form :
Ball
Voltage - Supply :
2.7V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Package / Case :
75-VFBGA, WLBGA
Current - Receiving :
300mA
Width :
4mm
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Pins :
75
Modulation or Protocol :
ISM
Factory Lead Time :
10 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Base Part Number :
HMC630
Terminal Pitch :
0.5mm
Surface Mount :
yes
Length :
6mm
Pin Count :
75
Pbfree Code :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
57GHz~64GHz
Number of Terminations :
Packaging :
Tray
Supply Voltage :
1.35V
Terminal Position :
BOTTOM
Data Interface :
SPI
Number of Functions :
1
Datasheets
HMC6301BG46
Analog Devices, Inc. HMC6301BG46
75 Pin BOTTOM RF Receiver 2.7V -40°C~85°C SPI 57GHz~64GHz 300mA 75-VFBGA, WLBGA
HMC6301BG46 Overview
RF Receiver is included with the 75-VFBGA, WLBGA package.A Tray package of RF transmitter and receiver is used to package.Its supply voltage is 2.7V.There is a lot of use for it in General Purpose.At BOTTOM, it has RF transmitter and receiver's terminals.This device achieves excellent efficiency at frequencies of 57GHz~64GHz.The terminations of RF Receiver total 75.
HMC6301BG46 Features
75-VFBGA, WLBGA package
57GHz~64GHz