HMC253AQS24TR
Mfr.Part #
HMC253AQS24TR
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Description
HMC253A - SP8T NON-REFLECTIVE SW
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
RF Switches
Test Frequency :
1GHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
24
Lead Free :
Contains Lead
Isolation :
40dB
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Impedance :
50Ohm
Insertion Loss :
1dB
Supplier Device Package :
24-QSOP
Operating Temperature :
-40°C~85°C
RF Type :
CDMA
P1dB :
23dBm
Package / Case :
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Topology :
Absorptive
Base Part Number :
HMC253
Frequency Range :
0Hz~2.5GHz
IIP3 :
46dBm
Circuit :
SP8T
Voltage - Supply :
5V
Datasheets
HMC253AQS24TR
Introducing RF Switches Analog Devices, Inc. HMC253AQS24TR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:24, Operating Temperature:-40°C~85°C, Package / Case:24-SSOP (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:HMC253, Circuit:SP8T, HMC253AQS24TR pinout, HMC253AQS24TR datasheet PDF, HMC253AQS24TR amp .Beyond RF Switches Analog Devices, Inc. HMC253AQS24TR ,we also offer SKY13373-460LF, SKY13588-460LF, SKY13370-374LF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. HMC253AQS24TR
CDMA RF Type SP8T -40°C~85°C 0Hz~2.5GHz Isolation:40dB Insertion Loss:1dB Absorptive 50Ohm IIP3:46dBm 5V
HMC253AQS24TR Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Tape & Reel (TR) package in this RF Switch.During RF Switch operation, the operating temperature should remain at -40°C~85°C.In the particular high power RF switchs, the HMC253 family is represented.There are 24 pins used for high power RF switch operation.Input RF type CDMA of the RF switch ic.It is possible to supply 5V volts to the RF Switch.
HMC253AQS24TR Features
Tape & Reel (TR) package
HMC253 family
24 pins
CDMA RF Type
HMC253AQS24TR Applications
There are a lot of Analog Devices Inc.
HMC253AQS24TR RF Switches applications.
  • Cellular/PCS Base Stations
  • ISM
  • Wireless Local Loop
  • Smartphones
  • Tablets
  • Mobile devices
  • Smart metering
  • Cellular infrastructures
  • LTE diversity applications
  • WCDMA diversity applications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nisshinbo Micro Devices
    SPDT SWITCH GAAS MMIC
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH 6GHZ 6QFN
  • CEL (California Eastern Laboratories)
    IC RF SWITCH SPDT 3GHZ 6MINIMOLD
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH SPDT 6GHZ 6MLPD