HMC253AQS24
Mfr.Part #
HMC253AQS24
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Description
HMC253A - SP8T NON-REFLECTIVE SW
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
RF Switches
IIP3 :
46dBm
Isolation :
40dB
Base Part Number :
HMC253
Pin Count :
24
Number of Pins :
24
Input Power-Max (CW) :
20dBm
Operating Frequency-Max :
2500MHz
Voltage - Supply :
5V
RF/Microwave Device Type :
DIVERSITY SWITCH
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Construction :
COMPONENT
Packaging :
Strip
Pbfree Code :
No
Topology :
Absorptive
Impedance :
50Ohm
Circuit :
SP8T
Additional Feature :
CMOS COMPATIBLE
Insertion Loss :
1dB
Package / Case :
24-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
RF Type :
CDMA
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~85°C
P1dB :
23dBm
Test Frequency :
1GHz
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Frequency Range :
0Hz~2.5GHz
Datasheets
HMC253AQS24
Introducing RF Switches Analog Devices, Inc. HMC253AQS24 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:HMC253, Number of Pins:24, Circuit:SP8T, Package / Case:24-SSOP (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C, HMC253AQS24 pinout, HMC253AQS24 datasheet PDF, HMC253AQS24 amp .Beyond RF Switches Analog Devices, Inc. HMC253AQS24 ,we also offer SKY13373-460LF, SKY13588-460LF, SKY13370-374LF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Analog Devices, Inc. HMC253AQS24
CDMA RF Type SP8T -40°C~85°C 0Hz~2.5GHz Isolation:40dB Insertion Loss:1dB Absorptive 50Ohm IIP3:46dBm 5V
HMC253AQS24 Overview
This RF Switch utilizes the Strip package for optimized performance.When operating, RF Switch's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.This high power RF switch belongs to the HMC253 family.24 pins are used for high power RF switch operation.The CMOS COMPATIBLE feature adds to the efficiency and stability of this RF switch ic.CDMA RF Type from the RF switch ic.The RF Switch can supply 5V voltage.
HMC253AQS24 Features
Strip package
HMC253 family
24 pins
CMOS COMPATIBLE
CDMA RF Type
HMC253AQS24 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc.
HMC253AQS24 RF Switches applications.
  • Wireless communications
  • General-purpose RF switching
  • Dual-band applications
  • High speed filter selection
  • Digital transceiver front end switch
  • IF switching
  • Tuner modules
  • Antenna diversity switching
  • Cellular/PCS Base Stations
  • ISM
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nisshinbo Micro Devices
    SPDT SWITCH GAAS MMIC
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH 6GHZ 6QFN
  • CEL (California Eastern Laboratories)
    IC RF SWITCH SPDT 3GHZ 6MINIMOLD
  • Skyworks Solutions, Inc.
    IC RF SWITCH SPDT 6GHZ 6MLPD