HMC1206JT500M
Mfr.Part #
HMC1206JT500M
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
RES 500M OHM 5% 1/4W 1206
e3
Mount :
Resistance :
500MOhm
Max Power Dissipation :
250mW
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.061W 3.10mmx1.55mm
Temperature Coefficient :
±500ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Height :
711.2μm
Tolerance :
±5%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
2
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
HMC1206JT500M
Stackpole Electronics, Inc. HMC1206JT500M
FIXED RESISTOR HMC Series, Thick Film, 500MOhm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~125°C