HM2P87PK8110GF
Mfr.Part #
HM2P87PK8110GF
Description
CONN HEADER 176POS 2MM PRESS-FIT
Hard Metric, Standard
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
176
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header, Male Pins
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
1.5A
Pitch :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Board Guide
Insulation Resistance :
10GOhm
Packaging :
Tray
Number of Rows :
8
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
500V
Current Rating (Amps) :
1.5A
Housing Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Style :
D 22
Contact Material :
Bronze
Series :
Millipacs®
Termination :
Press-Fit
Contact Plating :
Gold
Mount :
Through Hole
Datasheets
HM2P87PK8110GF
Catalog related products
    CONN HEADER 154POS 2MM PRESS-FIT
    CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
  • TE Connectivity
    2MM HM C 77POS M 3.7MM
  • TE Connectivity
    2MM HM A 154POS M 3.7MM
    2MM HM B22 154POS M 3.7MM