HM2P73PD5110N9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HM2P73PD5110N9
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER 100POS 2MM PRESS-FIT
Manufacturer :
Product Category :
Hard Metric, Standard
Connector Style :
B 20
Current Rating :
1.5A
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Press-Fit
Number of Positions :
100
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
Millipacs®
Current Rating (Amps) :
1.5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
10GOhm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
5
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Contacts :
100
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
Header, Male Pins
Packaging :
Tray
Contact Material :
Bronze
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
750Vrms
Pitch :
0.079 2.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Plating :
Gold
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
HM2P73PD5110N9
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN HEADER 154POS 2MM PRESS-FIT
    CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
  • TE Connectivity
    2MM HM C 77POS M 3.7MM
  • TE Connectivity
    2MM HM A 154POS M 3.7MM
    2MM HM B22 154POS M 3.7MM