HM2P70PK5110GF
Mfr.Part #
HM2P70PK5110GF
Description
CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT
Hard Metric, Standard
Factory Lead Time :
10 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Resistance :
10GOhm
Contact Material :
Bronze
Contact Plating :
Gold
Current Rating (Amps) :
1.5A
Length :
43.9mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tray
Housing Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Number of Contacts :
110
Termination :
Press-Fit
Current Rating :
1.5A
Depth :
15.4mm
Pitch :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
750Vrms
Contact Finish :
Gold
Connector Type :
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Contact Resistance :
20mOhm
Max Voltage Rating (AC) :
750V
Orientation :
Straight
Number of Positions :
110
Number of Rows :
5
Series :
Millipacs®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
B 22
Mount :
Through Hole
Radiation Hardening :
No
Datasheets
HM2P70PK5110GF
Catalog related products
    CONN HEADER 154POS 2MM PRESS-FIT
    CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
  • TE Connectivity
    2MM HM C 77POS M 3.7MM
  • TE Connectivity
    2MM HM A 154POS M 3.7MM
    2MM HM B22 154POS M 3.7MM