HM2P08PKH1N5GFLF
Mfr.Part #
HM2P08PKH1N5GFLF
Description
CONN HEADER 125POS 2MM PRESS-FIT
Hard Metric, Standard
Terminal Pitch :
2mm
Current Rating :
1.5A
Contact Finish Thickness :
30.0µin (0.76µm)
Connector Type :
BOARD CONNECTOR
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Termination :
Press-Fit
UL Flammability Code :
94V-0
Mounting Type :
BOARD
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Mounting Style :
Straight
Packaging :
Tray
Number of Positions :
125
Contact Gender :
Male
MIL Conformance :
No
Number of Rows :
7
Additional Feature :
50 GROUND SHIELD CONTACTS IN 2 ROWS AVAILABLE
Reach Compliance Code :
Compliant
Total Number of Contacts :
175
Pitch :
0.079 (2.00mm)
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination Type :
Press Fit
Connector Usage :
Series :
Millipacs®
Contact Finish :
Gold
Connector Style :
B 25
DIN Conformance :
Voltage Rating :
750Vrms
IEC Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Datasheets
HM2P08PKH1N5GFLF
Catalog related products
    CONN HEADER 154POS 2MM PRESS-FIT
    CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
  • TE Connectivity
    2MM HM C 77POS M 3.7MM
  • TE Connectivity
    2MM HM A 154POS M 3.7MM
    2MM HM B22 154POS M 3.7MM