HM2P07PK5110GF
Mfr.Part #
HM2P07PK5110GF
Description
CONN HEADER 110POS 2MM PRESS-FIT
Hard Metric, Standard
Connector Type :
Header, Male Pins
Max Voltage Rating (AC) :
500V
Series :
Millipacs®
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Gender :
Male
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
5
Factory Lead Time :
8 Weeks
Length :
50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Resistance :
10GOhm
Contact Plating :
Gold
Radiation Hardening :
No
Number of Positions Loaded :
All
Contact Material :
Bronze
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
1.5A
Packaging :
Tray
Lead Free :
Lead Free
Depth :
15.4mm
Feature :
Board Guide
Pitch :
0.079 2.00mm
Number of Contacts :
110
Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
1.5A
Voltage - Rated :
500V
Max Operating Temperature :
125°C
Connector Style :
A 22
Housing Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
Straight
Contact Finish Thickness :
Flash
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
110
Min Operating Temperature :
-55°C
Termination :
Press-Fit
Width :
15.4mm
Datasheets
HM2P07PK5110GF
Catalog related products
    CONN HEADER 154POS 2MM PRESS-FIT
    CONN RECEPT 110POS 2MM PRESS-FIT
  • TE Connectivity
    2MM HM C 77POS M 3.7MM
  • TE Connectivity
    2MM HM A 154POS M 3.7MM
    2MM HM B22 154POS M 3.7MM