HM1950800000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HM1950800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 19P TOP ENT 5.08MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage :
250V
Wire Gauge :
12-28 AWG
Mounting Type :
Through Hole
Positions Per Level :
19
Current :
8A
Number of Levels :
1
Color :
Gray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Orientation :
Vertical with Board
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Pitch :
0.200 5.08mm
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Feature :
Interlocking (Side)
Packaging :
Bulk
Series :
HM
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Housing Material :
Thermoplastic
Datasheets
HM1950800000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HM1950800000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:250V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, HM1950800000G pinout, HM1950800000G datasheet PDF, HM1950800000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HM1950800000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 12-28 AWG HM