HM1280810000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HM1280810000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 12P TOP ENTRY 10MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.394 10.00mm
Current :
8A
Packaging :
Bulk
Color :
Gray
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Feature :
Interlocking (Side)
Wire Gauge :
12-28 AWG
Mating Orientation :
Vertical with Board
Series :
HM
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
Voltage :
250V
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Positions Per Level :
12
Number of Levels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
HM1280810000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HM1280810000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Mounting Type:Through Hole, Press-Fit, Voltage:250V, HM1280810000G pinout, HM1280810000G datasheet PDF, HM1280810000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HM1280810000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.394 10.00mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Press-Fit Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 12-28 AWG HM