HM0750800000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HM0750800000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 7POS TOP ENT 5.08MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
HM
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Number of Levels :
1
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage :
250V
Pitch :
0.200 5.08mm
Wire Gauge :
12-28 AWG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positions Per Level :
7
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Mating Orientation :
Vertical with Board
Feature :
Interlocking (Side)
Current :
8A
Mounting Type :
Through Hole
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Color :
Gray
Datasheets
HM0750800000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HM0750800000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:250V, Mounting Type:Through Hole, HM0750800000G pinout, HM0750800000G datasheet PDF, HM0750800000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HM0750800000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 12-28 AWG HM