HM0650810000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HM0650810000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 6POS TOP ENT 5.08MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Positions Per Level :
6
Wire Termination :
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type :
Through Hole, Press-Fit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Clamp Material - Plating :
Steel, Stainless
Mating Orientation :
Vertical with Board
Feature :
Interlocking (Side)
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
12-28 AWG
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.200 5.08mm
Number of Levels :
1
Current :
8A
Housing Material :
Thermoplastic
Series :
HM
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Contact Material - Plating :
Brass - Tin Plated
Color :
Gray
Voltage :
250V
Datasheets
HM0650810000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek HM0650810000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Press-Fit, Operating Temperature:-40°C~115°C, Voltage:250V, HM0650810000G pinout, HM0650810000G datasheet PDF, HM0650810000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek HM0650810000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Gray Bulk Thermoplastic Through Hole, Press-Fit Vertical with Board Screwless - Leg Spring, Push-In Spring 1 Levels 12-28 AWG HM