HLCP-J100
Mfr.Part #
HLCP-J100
Manufacturer
Broadcom
Description
LED BAR GRAPH 10SEG RED
Manufacturer :
Broadcom
Product Category :
Current :
15mA
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
16 Weeks
Width :
10.16mm
Radiation Hardening :
No
Forward Voltage :
1.8V
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
1.6V
Luminous Intensity :
5.2 mcd
Illumination Color :
Red
Number of Terminations :
20
Forward Current :
20mA
Number of LEDs :
10
Min Operating Temperature :
-20°C
REACH SVHC :
No SVHC
Wavelength :
645 nm
Published :
Number of Segments :
10
Shape :
RECTANGULAR
Max Operating Temperature :
100°C
Power Rating :
37mW
Color :
Red (x 10)
Configuration :
Bar - 10 Wide, DIP
Wavelength - Peak :
645nm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reverse Voltage :
5V
Number of Pins :
20
Length :
25.4mm
Number of Elements :
Height :
10.16mm
Mounting Type :
Through Hole
Test Current :
10mA
Lens Style :
RECTANGULAR
Depth :
10.16mm
Packaging :
Tube
Power Dissipation :
37mW