HL2-PL-AC200V-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HL2-PL-AC200V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 200V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Reference Standard :
CSA; UL
Release Time :
25 ms
ECCN Code :
EAR99
Relay Action :
Momentary
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 160 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 60 V; WITH LED INDICATION
Packing Method :
Box
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Body Length or Diameter :
27.2mm
Body Breadth :
20.8 mm
Physical Dimension :
27.2mm x 20.8mm x 35.4mm
Relay Type :
POWER/SIGNAL RELAY
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature (Max) :
60°C
Contact Current(AC)-Max :
10A
Termination Type :
Solder
Coil Current(AC)-Max :
0.007A
Coil/Input Supply Type :
AC
Operating Temperature (Min) :
-50°C
Operate Time :
25 ms
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT MOUNT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Relay Function :
DPDT
Coil Voltage(AC)-Max :
200V
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@125VAC
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact/Output Supply Type :
AC
Surface Mount :
No
Electrical Life :
300000 Cycle(s)
Coil Power :
1300mW
Contact Voltage(AC)-Max :
125V
Body Height :
35.4mm