HL2-L-AC115V
Mfr.Part #
HL2-L-AC115V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V
Coil Voltage :
115VAC
Operate Time :
10ms
Min Operating Temperature :
-50°C
Must Operate Voltage :
92VAC
Coil Type :
Non Latching
Max Operating Temperature :
70°C
Mounting Type :
Socketable
Coil Current :
10.4mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Current Rating :
10A
Mount :
Socket, Socketable
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Material :
Silver Alloy
Coil Power :
1.2W
Termination :
PLUG
Packaging :
Bulk
Contact Rating (Current) :
10A
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Series :
HL
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Must Release Voltage :
34.5VAC
Coil Voltage (AC) :
115V
Published :
Feature :
Lighted Indicator
Switching Voltage :
125VAC - Nom
Release Time :
10ms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Operating Temperature :
-50°C~70°C