HL2-HP-AC48V
Mfr.Part #
HL2-HP-AC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Stock
5
In Stock :
5
Bulk
Electrical Life :
500000 Cycle(s)
Coil/Input Supply Type :
AC
Switching Voltage :
125VAC - Nom
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@250VAC
Pbfree Code :
yes
Contact (DC) Max Rating R Load :
10A@30VDC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Coil Voltage :
48VAC
Published :
2003
Release Time :
25 ms
Packing Method :
Box
Body Height :
35.4mm
ECCN Code :
EAR99
Coil Power :
1.2W
Must Operate Voltage :
38.4VAC
Coil Voltage (AC) :
48V
Relay Action :
Momentary
Must Release Voltage :
14.4VAC
Reference Standard :
CSA; UL
Operate Time :
10ms
Termination :
PC Pin
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mount :
Through Hole
Coil Current :
25mA
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Weight :
35g
8
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Body Length or Diameter :
27.2mm
Contact Material :
Silver Alloy
Max Current Rating :
10A