HL2-H-DC24V-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HL2-H-DC24V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Packing Method :
Box
Body Height :
35.4mm
REACH SVHC :
Unknown
Operate Time :
25ms
Max Current Rating :
10A
Coil/Input Supply Type :
DC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Relay Action :
Momentary
Series :
HL
Coil Power :
900mW
Operating Temperature :
-50°C~70°C
Max Voltage Rating (AC) :
125V
Pbfree Code :
yes
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Coil Voltage (DC) :
24V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Packaging :
Bulk
Body Length or Diameter :
27.2mm
Release Time :
25 ms
Mount :
Socket, Socketable
Number of Pins :
8
Contact/Output Supply Type :
AC
Must Release Voltage :
2.4VDC
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact (AC) Max Rating R Load :
10A@125VAC
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Electrical Life :
500000 Cycle(s)
Reference Standard :
CSA; UL
Throw Configuration :
DPDT
Switching Voltage :
125VAC - Nom
Coil Resistance :
650Ohm
Coil Current :
37mA
Mounting Type :
Socketable
Weight :
35g
Coil Type :
Non Latching
Termination :
Quick Connect
Coil Voltage :
24VDC
Published :
Power Consumption :
900mW