HK04022N7S-T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HK04022N7S-T
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.7NH 270MA 350MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.009 0.22mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated Current-Max :
0.27A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
HK
Inductance :
2.7nH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Material - Core :
Ferrite
Q @ Freq :
3 @ 100MHz
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Packing Method :
Tape, Paper
Case/Size Code :
Surface Mount :
yes
Current Rating (Amps) :
270mA
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
350mOhm Max
Test Frequency :
100MHz
Type :
Multilayer
Shielding :
Unshielded
HTS Code :
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Special Feature :
INDUCTANCE TOLERANCE IS MEASURED AT 0.3 NANO HENRY
Number of Terminations :
2
Frequency - Self Resonant :
8.8GHz
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Quality Factor-Min (at L-nom) :
3
Tolerance :
±0.3nH
Datasheets
HK04022N7S-T
TAIYO YUDEN HK04022N7S-T
HK04022N7S-T datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Taiyo Yuden stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD