HJ4-T-DC12V
Mfr.Part #
HJ4-T-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@125VDC
Power Consumption :
900mW
Coil Resistance :
160Ohm
Coil Current :
75mA
Gold (Au)
Height :
38mm
Coil Voltage :
12VDC
20ms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Current(DC)-Max :
5A
Coil Voltage (DC) :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Must Operate Voltage :
9.6VDC
Contact Material :
Silver (Ag)
Throw Configuration :
4PDT
Lead Free :
Lead Free
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Momentary
Length :
28mm
Contact Current(AC)-Max :
5A
Feature :
Test Button
Coil Power :
900mW
Release Time :
20 ms
Coil/Input Supply Type :
DC
Must Release Voltage :
1.2VDC
Pbfree Code :
yes
Width :
21.5mm
TUV; UL
ECCN Code :
EAR99
Max Current Rating :
5A
Weight :
34g
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 43mm
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Series :
HJ
Mounting Type :
Socketable
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC