HJ4-L-AC100V-6
Mfr.Part #
HJ4-L-AC100V-6
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 100V
Body Breadth :
21.5 mm
Body Height :
40mm
Operating Temperature (Min) :
-40°C
Body Length or Diameter :
28mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@125VDC
Relay Function :
4PDT
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 40mm
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 80 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 30 V
Coil/Input Supply Type :
AC
Contact Voltage(DC)-Max :
125V
Contact Voltage(AC)-Max :
250V
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Voltage(AC)-Max :
100V
Contact Current(AC)-Max :
5A
Packaging :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
5A
Operating Temperature (Max) :
70°C
Coil Power :
1500mW
Relay Action :
Momentary
Coil Current(AC)-Max :
0.012A