HJ4-DC48V
Mfr.Part #
HJ4-DC48V
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V
e4
Body Height :
40mm
ECCN Code :
EAR99
Coil Power :
900mW
Termination :
PLUG
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Max Current Rating :
5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power Consumption :
900mW
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@125VDC
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Coil Current :
18mA
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Must Release Voltage :
4.8VDC
Packing Method :
Box
Must Operate Voltage :
38.4VDC
16 Weeks
Coil Voltage (DC) :
48V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Current(AC)-Max :
5A
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 40mm
Coil Resistance :
2.6kohm
Release Time :
TUV; UL
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Coil Voltage :
48VDC
Contact Current(DC)-Max :
5A
Coil/Input Supply Type :
DC
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Published :
Body Breadth :
21.5 mm
Contact Material :
Silver (Ag)
Body Length or Diameter :
28mm