HJ4-AC48V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HJ4-AC48V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
JESD-609 Code :
e4
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Published :
Contact Current(AC)-Max :
5A
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Type :
Non Latching
Mount :
Plug-In, Socketable
Operate Time :
20ms
HTS Code :
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@125VDC
Coil Current :
25.9mA
Coil Voltage :
48VAC
Max Current Rating :
5A
Series :
HJ
Body Length or Diameter :
28mm
Relay Action :
Momentary
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@250VAC
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Packaging :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
5A
Terminal Finish :
Gold (Au)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Coil Voltage (AC) :
48V
Termination Style :
Plug In
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Packing Method :
Box
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Reference Standard :
TUV; UL
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
38.4VAC
Factory Lead Time :
16 Weeks
Must Release Voltage :
14.4VAC
Power Consumption :
1.5W
Body Height :
40mm
Physical Dimension :
28mm x 21.5mm x 40mm
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Coil Power :
1.3W
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Throw Configuration :
4PDT
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Number of Pins :
14
Body Breadth :
21.5 mm