HI0800530000G
Mfr.Part #
HI0800530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM
Current - UL :
8A
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Insulation Height :
0.579 14.70mm
Number of Positions :
8
Pitch :
0.197 5.00mm
Voltage - UL :
300V
Datasheets
HI0800530000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HI Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HI0800530000G Overview
HI0800530000G Features
HI series
HI0800530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HI0800530000G Terminal Blocks applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM