HI0530530000G
Mfr.Part #
HI0530530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM
Current - UL :
15A
Voltage - UL :
300V
Number of Positions :
5
Insulation Height :
0.579 14.70mm
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Pitch :
0.300 7.62mm
Datasheets
HI0530530000G
Bulk 0.300 7.62mm Green 1 Levels Free Hanging (In-Line) Plug, Female Sockets HI Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
HI0530530000G Overview
HI0530530000G Features
HI series
HI0530530000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
HI0530530000G Terminal Blocks applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM