HGZ222MBPEJ0KR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HGZ222MBPEJ0KR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2200PF 8KV RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
8000V 8kV
Height Seated (Max) :
1.142 29.00mm
Lead/Base Style :
Straight
Lead Pitch :
12.5mm
Packaging :
Bulk
Published :
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
HGZ
Depth :
8.3mm
Feature :
High Voltage
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
2200pF
Size / Dimension :
0.945Dia 24.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Style :
Straight
Lead Diameter :
800 µm
Termination :
Radial
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Through Hole
Composition :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Package / Case :
Radial, Disc
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric :
K2000
Datasheets
HGZ222MBPEJ0KR
HGZ 2200pF 8000V 8kV Ceramic Capacitor ±20% 0.945Dia 24.00mm -40°C~85°C High Voltage Through Hole Radial, Disc
HGZ222MBPEJ0KR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.945Dia 24.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -40°C.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
HGZ222MBPEJ0KR Features
a size/dimension of 0.945Dia 24.00mm