HG2-AC115V-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HG2-AC115V-F
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 115V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Depth :
36mm
Operating Temperature :
-50°C~40°C
Operate Time :
30ms
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Power Consumption :
3.6W
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 92 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 34.5 V
Max Current Rating :
20A
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Coil/Input Supply Type :
AC
Physical Dimension :
36mm x 34mm x 60mm
Coil Current :
31.3mA
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Box
Voltage - Rated AC :
250V
Published :
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Coil Voltage (AC) :
115V
Release Time :
30 ms
Mount :
Socket, Socketable
Contact/Output Supply Type :
AC
Reference Standard :
CSA; UL
Coil Voltage :
115VAC
Body Height :
60mm
Coil Type :
Non Latching
Number of Pins :
8
Must Release Voltage :
34.5VAC
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Packaging :
Bulk
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Mounting Type :
Socketable
Length :
34mm
Must Operate Voltage :
92VAC
Termination :
Quick Connect
Contact (AC) Max Rating R Load :
20A@250VAC
Relay Action :
Momentary
ECCN Code :
EAR99
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Coil Power :
3.6W