HFA60MC60C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HFA60MC60C
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-249AA
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 600V 50A TO249AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Series :
HEXFRED®
Package / Case :
TO-249AA
Number of Elements :
2
Terminal Position :
Single
Operating Temperature (Max) :
150°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Average Rectified Current :
50A
Terminal Form :
Solder Lug
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Diode Type :
Standard
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
3
Number of Phases :
1
Diode Element Material :
SILICON
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.5V @ 30A
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current-Max :
60A
Qualification Status :
Not Qualified
Mount :
Chassis Mount
JESD-30 Code :
R-PSFM-D3
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Current - Average Rectified (Io) :
50A DC
Element Configuration :
Common Cathode
Mounting Type :
Chassis Mount
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time :
100 ns
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Application :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
HFA60MC60C
Vishay HFA60MC60C
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 50A 600V-DC 2-Element TO-249AA Chassis Mount
HFA60MC60C Overview
A maximum output voltage of 60A is supported by array.
HFA60MC60C Features
a maximum output voltage of 60A
HFA60MC60C Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
HFA60MC60C applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23