HFA280NJ60C
Mfr.Part #
HFA280NJ60C
Package / Case
TO-244AB
Description
DIODE MODULE 600V 222A TO244AB
Package / Case :
TO-244AB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
Voltage - Rated DC :
600V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.6V @ 140A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free
Supplier Device Package :
Reverse Recovery Time :
140 ns
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40μA @ 600V
Average Rectified Current :
222A
Current Rating :
280A
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Current - Average Rectified (Io) :
222A DC
Datasheets
HFA280NJ60C
Vishay HFA280NJ60C
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 222A 600V-DC TO-244AB Chassis Mount
HFA280NJ60C Overview
Parts can be powered by currents of 280A.
HFA280NJ60C Features
HFA280NJ60C Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
HFA280NJ60C applications of rectifier diode array.
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23