HFA140MD60C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HFA140MD60C
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-244AB
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 600V 99A TO244AB
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package / Case :
TO-244AB
Average Rectified Current :
99A
Element Configuration :
Common Cathode
Series :
HEXFRED®
Pbfree Code :
No
Number of Elements :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
3
Base Part Number :
HFA140
Current - Reverse Leakage @ Vr :
15μA @ 600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Current - Average Rectified (Io) :
99A DC
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Application :
GENERAL PURPOSE
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
Packaging :
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 70A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Rated DC :
600V
Mounting Type :
Chassis Mount
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
Unknown
Reverse Recovery Time :
140 ns
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
Case Connection :
Isolated
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Position :
UPPER
Lead Free :
Lead Free
Diode Type :
Standard
Operating Temperature (Max) :
150°C
Mount :
Chassis Mount
Current Rating :
140A
Number of Phases :
1
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Datasheets
HFA140MD60C
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 99A 600V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
HFA140MD60C Overview
This part can draw 140A current.
HFA140MD60C Features
HFA140MD60C Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
HFA140MD60C applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23