HF1008R-560K
Mfr.Part #
HF1008R-560K
Description
FIXED IND 56NH 570MA 370MOHM SMD
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Q @ Freq :
20 @ 50MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material - Core :
Non-Magnetic
Max DC Current :
570mA
Test Frequency :
50MHz
DC Resistance (DCR) :
370mOhm Max
Frequency - Self Resonant :
1.2GHz
Packing Method :
TR, 13 INCH
Inductance :
56nH
Construction :
RECTANGULAR
Height :
2.41mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
20
Q Factor :
20
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Depth :
2.66mm
Current Rating :
570mA
Datasheets
HF1008R-560K
API Delevan HF1008R-560K
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD