HF1008R-122H
Mfr.Part #
HF1008R-122H
Description
FIXED IND 1.2UH 320MA 1.45OHM SM
Inductance :
1.2μH
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
320mA
Case Code (Metric) :
DC Resistance (DCR) :
1.45Ohm Max
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
320mA
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Ferrite
Depth :
2.66mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Q Factor :
30
Tolerance :
±3%
JESD-609 Code :
e1
Factory Lead Time :
45 Weeks
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
Shielding :
No
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Test Frequency :
7.9MHz
Height :
2.41mm
Datasheets
HF1008R-122H
API Delevan HF1008R-122H
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD