HF1008-821K
Mfr.Part #
HF1008-821K
Description
FIXED IND 820NH 273MA 2 OHM SMD
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Packing Method :
TR, 13 INCH
Size / Dimension :
0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Current Rating :
273mA
Height :
2.41mm
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
Max DC Current :
273mA
Radiation Hardening :
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Depth :
2.66mm
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Q @ Freq :
30 @ 25MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Termination :
SMD/SMT
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Inductance :
820nH
Package / Case :
Nonstandard
Lead Free :
Contains Lead
Frequency - Self Resonant :
325MHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Test Frequency :
25MHz
Datasheets
HF1008-821K
API Delevan HF1008-821K
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD