HF1008-472G
Mfr.Part #
HF1008-472G
Description
FIXED IND 4.7UH 273MA 2 OHM SMD
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Termination :
SMD/SMT
Case/Size Code :
Depth :
2.66mm
Material - Core :
Ferrite
JESD-609 Code :
e0
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height :
2.41mm
HTS Code :
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) :
Nonstandard
Pbfree Code :
No
Number of Functions :
1
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) :
2Ohm Max
Current Rating :
273mA
Inductance :
4.7μH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tolerance :
±2%
Test Frequency :
7.9MHz
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Max DC Current :
273mA
Datasheets
HF1008-472G
API Delevan HF1008-472G
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD