HF1008-152J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HF1008-152J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 315MA 1.5OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Depth :
2.66mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Termination :
SMD/SMT
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Case/Size Code :
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
1.5Ohm Max
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
315mA
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Inductance :
1.5μH
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Max DC Current :
315mA
Height :
2.41mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Test Frequency :
7.9MHz
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Q Factor :
30
Package / Case :
Nonstandard
JESD-609 Code :
e0
Frequency - Self Resonant :
165MHz
Series :
HF1008
Factory Lead Time :
45 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
No
Pbfree Code :
Datasheets
HF1008-152J
API Delevan HF1008-152J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD