HF1008-122J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HF1008-122J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 320MA 1.45OHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Q Factor :
30
Number of Terminations :
2
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
JESD-609 Code :
e0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max DC Current :
320mA
Series :
HF1008
HTS Code :
Termination :
SMD/SMT
Number of Functions :
1
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
2.41mm
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Published :
Frequency - Self Resonant :
200MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
Current Rating :
320mA
Depth :
2.66mm
DC Resistance (DCR) :
1.45Ohm Max
Material - Core :
Ferrite
Factory Lead Time :
45 Weeks
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Pbfree Code :
No
Test Frequency :
7.9MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
Nonstandard
Inductance :
1.2μH
Shielding :
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Datasheets
HF1008-122J
API Delevan HF1008-122J
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD