HF1008-122G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HF1008-122G
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.2UH 320MA 1.45OHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mount :
Surface Mount
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
1.2μH
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Tolerance :
±2%
Pbfree Code :
No
Size / Dimension :
0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Height Seated (Max) :
0.095 2.41mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating :
320mA
Case/Size Code :
JESD-609 Code :
e0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Height :
2.41mm
Number of Functions :
1
HTS Code :
Package / Case :
Nonstandard
Factory Lead Time :
45 Weeks
Max DC Current :
320mA
Q @ Freq :
30 @ 7.9MHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Test Frequency :
7.9MHz
Shielding :
No
Q Factor :
30
Depth :
2.66mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Series :
HF1008
Termination :
SMD/SMT
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
Packing Method :
TR, 7/13 Inch
Frequency - Self Resonant :
200MHz
DC Resistance (DCR) :
1.45Ohm Max
Case Code (Imperial) :
Published :
Datasheets
HF1008-122G
API Delevan HF1008-122G
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD