HE2AN-Q-AC48V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HE2AN-Q-AC48V
Manufacturer
Panasonic
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 48V
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Pbfree Code :
yes
Published :
Lead Free :
Lead Free
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Max Current Rating :
25A
Body Breadth :
33 mm
Termination :
Quick Connect
Contact (DC) Max Rating R Load :
25A@30VDC
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Chassis Mount
Reference Standard :
CSA; TUV; UL; VDE
Power Consumption :
1.9W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Coil/Input Supply Type :
AC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact (AC) Max Rating R Load :
25A@277VAC
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Relay Action :
Momentary
Coil Power :
1.9W
Electrical Life :
100000 Cycle(s)
Switching Voltage :
277VAC 30VDC -Max
Number of Pins :
6
Series :
HE
Release Time :
30 ms
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature :
-50°C~55°C
Operate Time :
30ms
Packing Method :
Box
Must Operate Voltage :
33.6VAC
Must Release Voltage :
7.2VAC
Body Height :
35.8mm
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Type :
Non Latching
ECCN Code :
EAR99
Coil Voltage (AC) :
48V
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Throw Configuration :
DPST
Coil Current :
39mA
Coil Voltage :
48VAC
Coil Resistance :
1.2kOhm