HE1AN-Q-AC12V
Mfr.Part #
HE1AN-Q-AC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V
Stock
21
In Stock :
21
HE
Coil Voltage (AC) :
12V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Physical Dimension :
60mm x 33mm x 35.8mm
Coil/Input Supply Type :
AC
30ms
Body Length or Diameter :
60mm
Max Voltage Rating (AC) :
277V
Must Release Voltage :
1.8VAC
Contact (DC) Max Rating R Load :
30A@30VDC
Must Operate Voltage :
8.4VAC
Power Consumption :
1.7W
Mount :
Chassis Mount, Flanges
Switching Voltage :
277VAC 30VDC -Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Coil Current :
138mA
Coil Voltage :
12VAC
Body Breadth :
33 mm
Body Height :
35.8mm
Operating Temperature :
-50°C~55°C
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Contact (AC) Max Rating R Load :
30A@277VAC
Coil Power :
1.7W
Coil Resistance :
75Ohm
Termination :
Quick Connect
Max Current Rating :
30A