HDWM-41-55-L-S-250
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDWM-41-55-L-S-250
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 41POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Flex Stack, HDWM
Number of Rows :
1
DIN Conformance :
No
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Gender :
Male
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
JESD-609 Code :
e3
Total Number of Contacts :
41
Mixed Contacts :
No
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
3 Weeks
Length - Stack Height :
0.250 6.350mm
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Color :
Black
Number of Positions :
41
MIL Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Length - Tail :
0.120 3.048mm
Pitch :
0.050 1.27mm
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Length - Post (Mating) :
0.240 6.096mm
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Length - Overall Pin :
0.610 15.494mm
Datasheets
HDWM-41-55-L-S-250
Flex Stack, HDWM Series GENERAL PURPOSE BOARD STACKING CONNECTOR 1 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 41 Positions Black