HDWM-18-01-G-S-280-SM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HDWM-18-01-G-S-280-SM
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HDR 18POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Number of Rows :
1
Pitch :
0.050 1.27mm
Length - Overall Pin :
0.460 11.684mm
Length - Post (Mating) :
0.180 4.572mm
Radiation Hardening :
No
Color :
Black
MIL Conformance :
No
Total Number of Contacts :
18
Contact Material :
Phosphor Bronze
Packaging :
Bulk
Connector Type :
BOARD STACKING CONNECTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
3 Weeks
Gender :
Male
Mounting Type :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Series :
Flex Stack, HDWM
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Post (Mating) :
10.0μin 0.25μm
Termination :
Solder
IEC Conformance :
Mixed Contacts :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Stack Height :
0.280 7.112mm