HDF-V62-213L051
Mfr.Part #
HDF-V62-213L051
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS PNL MNT
Stock
24
In Stock :
24
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Mounting Angle :
Straight
Number of Contacts :
62
Mounting Hardware :
4-40 Boardlocks
COPPER ALLOY
Body Orientation :
Vertical
Features :
Board Lock
Pitch :
2.41mm
Gender :
FEMALE
Shell Size, Connector Layout :
4 (DC, C) High Density
Mounting Type :
PCB Mount
Base Product Number :
HDF-V62
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
62 Position
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish Thickness :
Flash
Datasheets
HDF-V62-213L051
Introducing D-Sub Connector Assemblies NorComp HDF-V62-213L051 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:PCB Mount, HDF-V62-213L051 pinout, HDF-V62-213L051 datasheet PDF, HDF-V62-213L051 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies NorComp HDF-V62-213L051 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
NorComp HDF-V62-213L051
HDF Series D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets 62 Position-Position Female Signal Solder 4 (DC, C) High Density PCB Mount Copper Alloy Gold Steel, Nickel Plated